АКВАРИУМ

Зала АКВАРИУМ при Регионален Природонаучен Музей - Пловдив
През 1974г. се открива "Аквариумна зала" в приземния етаж, която се превръща в любимо място за акваристи и посетители. Разположен на 100 кв. м., това е най-големият сладководен аквариум в страната. В условия близки до естествените са показани над 50 вида редки тропически риби от различни страни на Азия, Африка, Австралия и Америка.
Зала "Аквариум" в наши дни разполага с 30 сладководни аквариума, разположени в периферията на залата и един централен морски. Видовият състав надхвърля 170 вида от цял свят. Създадени са биотопни аквариуми с американски цихлиди, африкански цихлиди от ез. Малави и африкански цихлиди от ез.Танганайка.
Емблематични са акариумите с  двойнодишаща риба протоптерус и арапайма (най-голямата сладководна риба в света). Аквариуми с различни породи дискуси и скаларии, два акариума с пирани, многообразие от харацинови, лабиринтови риби и различни видове ракообразни. Не на последно са място аквариумите с характерни български риби, показващи местното многообразие от ихтиофауна.

Списък:


Група Цихлиди от ез. Танганайка :

1. Altolamprologus calvus - Калвус, бял лампрологус
2. Altolamprologus compressiceps - Алтолампрологус компресицепс
3. Chalinochromis brichardi - Чалинохромис брихарди
4. Cyphotilapia frontosa - Цифотилапия фронтоза
5. Cyprichromis leptosoma - Циприхромис лептозома
6. Eretmodus cyanostictus - Еретмодус цианостиктус
7. Julidochromis marlieri - Юлидохромис марлиери
8. Julidochromis transcriptus - Юлидохромис транскриптус, маскиран юлидохромис
9. Lamprologus callipterus - Лампрологус калиптерус
10.   Lobochilotes labiatus - Танганайска зебра
11.   Neolamprologus brichardi - Неолампрологус брихарди
12.   Neolamprologus leleupi - Неолампрологус лелеупи
13.   Petrochromis fasciolatus - Петрохромис фасциолатус
14.   Petrochromis orthognathus - Петрохромис ортогнатус
15.   Petrochromis trewavasae -Петрохромис тревавазе
16.   Telmatochromis vittatus - Телматохромис витатус
17.   Spatodus erythrodon - Спатодус еритродон
18.   Tropheus duboisi - Трофеус дюбоизи
19.   Xenotilapia flavipinnis - Хсенотилапия флавипинис
20.   Xenotilapia sima - Ксенотилапия сима
21.   ’Lamprologus’ multufasciatus - Лампрологус мултифасциатус
22.   ’Lamprologus’ ocellatus - Лампрологус оцелатус (златен)
23.   ’Lamprologus’ similis - Лампрологус симилис


Група Живораждащи :

24.   Dermogenys pusillus - Дермогенус пусилус
25.   Poecilia latipinna - Високоплавна молинезия
26.   Poecilia sphenops - Черна молинезия
27.   Poecilia velifera - Молинезия велифера
28.   Poecilia wingei - Гупа Ендлер
29.   Xiphophorus helleri – Хелер
30.   Xiphophorus maculatus – Плата
31.   Xiphophorus variatus – Вариатус


Група Разбори :

32.   Boraras brigittae - Борарас бригите, Москитова разбора
33.   Celestichthys margaritatus - Микроразбора галакси
34.   Microrasbora kubotai - Микроразбора куботай
35.   Rasbora vulcanus - Разбора вулканис
36.   Rasbora borapetensis - Разбора борапетензис
37.   Rasbora elegans - Разбора елеганс
38.   Rasbora kalochroma - Разбора клоун
39.   Rasbora maculate - Разбора макулата
40.   Rasbora pauciperforata - Червенолинейна разбора
41.   Rasbora rubrodorsalis - Разбора рубродорсалис
42.   Rasbora trilineata - Разбора трилинеата
43.   Rasbora vaterifloris - Перлена (огнена) разбора
44.   Tanichthys albonubes – Кардинал
45.   Trigonostigma hengeli - Разбора хенгели
46.   Trigonostigma espei - Разбора еспей
47.   Trigonostigma hengeli - Разбора хенгели
48.   Trigonostigma heteromorpha - Клиновидна разбора


Група Атерини (rainbow fish) :

49.   Bedotia geayi - Бедоция геаий
50.   Chilatherina bleheri - Чилатерина блехери
51.   Glossolepis incises - Глазолепис инцисус
52.   Glossolepis ramuensis - Глазолепис рамуензис
53.   Iriatherina werneri - Ириатерина вернери
54.   Melanotaenia affinis - Меланотения афинис
55.   Melanotaenia boesemani - Меланотения босемани
56.   Melanotaenia herbertaxelrodi - Меланотения хербертакселроди
57.   Melanotaenia lacustris - Меланотениа лакустрис
58.   Melanotaenia parkinsoni - Меланотения паркинсони
59.   Melanotaenia parva - Меланотения парва
60.   Melanotaenia praecox - Меланотениа прекокс
61.   Pseudomugil furcatus - Псевдомугил фуркатус
62.   Pseudomugil gertrudae - Псевдомугил гертруди
63.   Pseudomugil signifier - Псевдомугил сигнифер

Група Тетри :

64.   Aphyocharax anisitsi - Червеноперкова тетра
65.   Boehlkea fredcochui - Синя тетра
66.   Gymnocorymbus ternetzi – Тернеция
67.   Hemigrammus bleheri - Червеноноса тетра
68.   Hemigrammus erythrozonus - Меден неон
69.   Hemigrammus pulcher - Хемиграмус пулхер
70.   Hemigrammus rhodostomus – Родостомус
71.   Hyphessobrycon amandae - Ембер тетра
72.   Hyphessobrycon bentosi – Орнатус
73.   Hyphessobrycon columbianus - Колумбийска тетра
74.   Hyphessobrycon eques – Серпа
75.   Hyphessobrycon erythrostigma - Червено-петниста тетра, кърваво сърце
76.   Hyphessobrycon flammeus - Огнена тетра
77.   Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Черен неон, черна неонова тетра
78.   Hyphessobrycon pulchripinnis - Лимонова тетра
79.   Hyphessobrycon rosaceus - Рози тетра
80.   Hyphessobrycon socolofi - Малка червено-петниста тетра
81.   Hyphessobrycon sweglesi - Червен фантом
82.   Megalamphodus megalopterus - Черен фантом
83.   Moenkhausia pittieri - Диамантена тетра
84.   Paracheirodon innesi - Обикновен неон, неонова тетра
85.   Paracheirodon simulans - Зелена неонова тетра
86.   Paracheirodon аxelrodi - Червен неон, тетра кардинал
87.   Petitella georgiae - Червеноглава тетра
88.   Phenacogrammus interruptus - Конгоанска тетра
89.   Prionobrama filigera - Стъклена тетра
90.   Pristella maxillaris - Пристела, Звездна тетра
91.   Thayeria boehlkei – Хокейка


Група Лабиринтови :

92.   Betta splendens - Бета спленденс
93.   Colisa labiosa - Колиза лабиоза
94.   Colisa lalia - Колиза лалиа
95.   Colisa sota - Колиза хуна
96.   Helostoma temminkii - Целуващ трихогастер
97.   Trichogaster trichopterus - Син трихогастер
98.   Trichogaster trichopterus (Gold) - Златен трихогастер
99.   Trichogaster leeri - Трихогастер леери
100. Trichogaster microlepis - Лунен трихогастер

Група Цихлиди от Северна, Централна и Южна Америка :

101.  Andinoacara rivulatus - Еквиденс (Андиноакара) ривулатус
102.  Archocentrus nigrofasciatus - Зебровидна цихлазома
103.  Astronotus ocellatus - Астронотус оцелатус
104.  Geophagus altifrons - Геофагус Алтифронс
105.  Heros severus – Северум
106.  Nandopsis octofasciatum - Цихлазома октофасциатум
107.  Pterophyllum scalare – Скалария
108.  Thorichthys meeki - Огнеуст/Мееки
109.  Hybrid (Amphilophus citrinellus × Vieja melanura ) – Риба папагал
110.  Hybrid (Flower Horn) -  Флавернхорн
111.  Parachromis managuensis - Ягуар цихлида

Група Цихлиди от ез. Малави :

112.  Aulonocara baenschi - Аулонокара банши
113.  Aulonocara stuartgranti - Аулонокара стюартгранти
114.  Cynotilapia afra - Цинотилапия афра
115.  Labeotropheus trewavasae - Лабеотрофеус тревавазе
116.  Labidochromis caeruleus - Лимоненожълт лабидохромис
117.  Metriaclima estherae - Червена зебра, синя зебра
118.  Metriaclima lombardoi - Метриаклима ломбарди
119.  Pseudotropheus demasoni - Псевдотрофеус демасони
120.  Aulonocara gertrudae - Аулонокара гертруде
121.  Tyrannochromis nigriventer - Тиранохромис нигривентер

Група Други харацинови :

122.  Astyanax fasciatus mexicanus - Сляпа пещерна риба
123.  Carnegiella strigata - Риба брадва
124.  Gasteropelecus sternicla - Риба брадва
125.  Metynnis hypsauchen - Метинис (Сребърен долар)
126.  Nannostomus beckfordi - Наностомус бекфорди
127.  Nannostomus eques - Трилентов наностомус
128.  Nannostomus espei - Наностомус еспей
129.  Nannostomus marginatus - Наностомус маргинатус
130.  Nannostomus trifasciatus - Наностомус трифасциатус

Група Сомове :

131.  Agamyxis pectinifrons - Рафаелово сомче
132.  Ancistrus dolichopterus - Звезден анциструс
133.  Ancistrus sp. - Обикновен анциструс
134.  Botia lecontei - Боция леконти
135.  Botia macracanthus - Боция клоун
136.  Botia kubotai - Боция куботай
137.  Clarias batrachus - Ходещ сом
138.  Corydoras aeneus - Бронзов коридорас
139.  Corydoras arcuatus - Коридорас аркуатус
140.  Corydoras barbatus - Коридорас барбатус, брадат сом
141.  Corydoras cochui - Коридорас кочи
142.  Corydoras habrosus - Коридорас джудже
143.  Corydoras julii - Коридорас жули
144.  Corydoras leopardusus - Леопардов коридорас
145.  Corydoras melini - Коридорас Бандит
146.  Corydoras nanus - Коридорас нанус
147.  Corydoras paleatus - Коридорас палеатус
148.  Corydoras panda - Коридорас панда
149.  Corydoras pygmaeus - Коридорас пигмей
150.  Farlowella acus - Фарловела
151.  Heteropneustes fossilis -Хетеропнеустес фосилис, Сом фосилис, Кафяв сом
152.  Hypostomus Plecostomus – Хипостомус
153.  Kryptopterus bicirrhis - Стъклен сом
154.  Pangio (Acanthophthalmus) kuhlii – Кули
155.  Pimelodus pictus - Ангелско сомче
156.  Platydoras costatus - Платидорас, Рафаелов сом
157.  Pterygoplichthys gibbiceps - Птеригоплихт гибицепс
158.  Sewellia lineolate - Севелия линеолата
159.  Sturisoma panamense - Риба хеликоптер
160.  Synodontis multipunctatus - Сом кукувица, Синодонтис мултипунктатус
161.  Pseudoplatystoma fasciatum – Псеудоплатистома
162.  Phractocephalus hemioliopterus - Червеноопашат сом


Група Цихлиди – джуджета :

163. Apistogramma cacatuoides - Апистограма какаду
164. Pelvicachromis pulcher – Крибензис


Група Данио :

165. Danio (Brachydanio) rerio - Данио рерио
166. Danio erythromicron - Данио еритромикрон
167. Danio tinwini - Данио тинуини


Група Барбуси :

168. Balantiocheilus melanopterus - Сребърна акула
169. Barbus (Puntius) tetrazona - Барбус тетразона
170. Barbus pentazona pentazona - Барбус пентазона
171. Puntius (Barbus) everetti - Барбус клоун
172. Puntius (Barbus) nigrofasciatus - Черен барбус
173. Puntius (Barbus) titteya - Барбус титея
174. Puntius denisonii - Барбус торпедо
175. Puntius oligolepis - Барбус олиголепис
176. Puntius schwanenfeldii – Платиков барбус


Група Златни рибки :

177. Carassius auratus auratus - Златна рибка


Група Тетраодони :

178.  Tetraodon nigroviridis - Тетраодон нигровиридис
179.  Tetraodon lineatus – Тетраодон линеатус
180.  Tetraodon Mbu – Тетраодон Мбу


Група Мурени :

181. Gymnothorax tile – Обикновена мурена
182. Gymnothorax polyuranodon – Петниста мурена


Група Пирани :

183.  Pygocentrus (Serrasalmus) nattereri - Червена пираня
184.  Pygocentrus cariba – Кариби пираня
185.  Pristobrycon denticulatus – Златиста пираня


Група Лабео :

186. Epalzeorhynchos (Labeo) bicolor - Лабео биколор


Група Гринохеилус :

187. Gyrinocheilus aymonieri albino - Гиринухейлус аймуниери албинос


Група Аровани :

188. Osteoglossum bicirrhosum - Сребърна арована


Група Дискуси :

189. Symphysodon aequifasciatus - Дискуси


Група Отоцинклуси :

190. Otocinclus affinis - Отоцинклус афинис


Група Сладководни скатове :

191. Potamotrygon motoro – Скат моторо
192. Potamotrygon leopoldi – Скат леополди


Група Двойнодишащи :

193. Protopterus annectens – Протоптерус
194. Lepidosiren paradoxa – Лепидосирен


Група Български видове :

195. Silurus glanis – Сом
196. Cyprinus carpio – Шаран
197. Carassius gibelio – Сребриста каракауда
198. Anguilla anguilla - Европейска змиорка
199. Alburnus chalcoides – Уклей
200. Perca fluviatilis – Костур
201. Ctenopharyngodon idella – Бял амур


Група Други :

202.  Apteronotus albifrons - Черен нож
203.  Arapaima gigas – Арапайма
204.  Brachygobius xanthozonus - Гоби пчеличка
205.  Datnioides microlepis - Сиамска тигрова риба
206.  Crossocheilus siamensis (SAE) - Сиамски алгояд (САЕ)
207.  Gnathonemus petersii - Риба слон
208.  Lepisosteus platyrhinchus - Леписостеус, Гар
209.  Mastacembelus erythrotaenia - Огнена змиорка
210.  Pangasius hypophthalmus – Пангас
211.  Pantodon buchholzi - Риба пеперуда
212.  Toxotes sp. Archer fish - Риба стрелец, Арчър фиш
213.  Stiphodon sp. - Стифодон (сладководно попче)
214.  Erpetoichthys calabaricus - Риба-въже
215.  Cyprinus carpio - Японски шаран Кои
216.  Periophthalmus barbarusСкачач
217.  Scatophagus argusАргус
218.  Ctenopoma acutirostre – Ктенопона
219.  Polypterus senegalusСенегалска многоперка
220.  Polypterus senegalus albino – Сенегалска многоперка албино
221.  Polypterus endlicheriПолиптерус
222.  Goboides peruanus – Драконово попче
223.  Allenbatrachus grunniens – Сладководна крастава жаба


Група Сладководни ракообразни :

  1. Atya spinipes - Бамбукова скарида, Сингапурска скарида
  2. Caridina multidentata - Аманова скарида
  3. Caridina sp. "Cardinal" - Скарида кардинал
  4. Neocaridina heteropoda Sp.”red” - Червена черешова скарида (red cherry shrimp)
  5. Група Сладководни мекотели
  6. Clea (Anentome) helena - Охлюв убиец
  7. Melanoides tuberculata - Мелания/ Малайски тромпет
  8. Neriti snail – Неритина
  9. Physella acuta - Европейска физа
  10. Planorbis sp. – Планорбис
  11. Pomacea bridgesii – Aмпулария